LM2670S-3.3/NOPB
Synchronous Rectifier : No
Frequency - Switching : 260kHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Voltage - Input (Min) : 8V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Output Type : Fixed
Current - Output : 3A
Voltage - Input (Max) : 40V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Buck
Number of Outputs : 1
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : SIMPLE SWITCHER®
Supplier Device Package : DDPAK/TO-263-7
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LM2670
Description : IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA