LM2574HVMX-12/NOPB
Synchronous Rectifier : No
Frequency - Switching : 52kHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Input (Min) : 4V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 12V
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Voltage - Input (Max) : 60V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Buck
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : SIMPLE SWITCHER®
Supplier Device Package : 14-SOIC
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LM2574
Description : IC REG BUCK 12V 500MA 14SOIC
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)