TS30042-M033QFNR
Synchronous Rectifier : Yes
Frequency - Switching : 1MHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 16-VFQFN Exposed Pad
Voltage - Input (Min) : 4.5V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Output Type : Fixed
Current - Output : 2A
Voltage - Input (Max) : 40V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Buck
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : 16-QFN (3x3)
Mfr : Semtech Corporation
Output Configuration : Positive
Base Product Number : TS30042
Description : IC REG BUCK 3.3V 2A 16QFN
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 16-VFQFN Exposed Pad