LM25005MH/NOPB
Synchronous Rectifier : No
Frequency - Switching : 50kHz ~ 500kHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Input (Min) : 7V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.225V
Output Type : Adjustable
Current - Output : 2.5A
Voltage - Input (Max) : 42V
Voltage - Output (Max) : 37V
Topology : Buck
Number of Outputs : 1
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : 20-HTSSOP
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LM25005
Description : IC REG BUCK ADJ 2.5A 20HTSSOP
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.225V 1 Output 2.5A 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)