LM2676T-12/NOPB
Synchronous Rectifier : No
Frequency - Switching : 260kHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-220-7 Formed Leads
Voltage - Input (Min) : 8V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 12V
Output Type : Fixed
Current - Output : 3A
Voltage - Input (Max) : 40V
Number of Outputs : 1
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Series : SIMPLE SWITCHER®
Supplier Device Package : TO-220-7
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LM2676
Description : IC REG BUCK 12V 3A TO220-7
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-220-7 Formed Leads