LM2575HVT-15/NOPB
Synchronous Rectifier : No
Frequency - Switching : 52kHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-220-5
Voltage - Input (Min) : 4V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 15V
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Input (Max) : 60V
Number of Outputs : 1
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Series : SIMPLE SWITCHER®
Supplier Device Package : TO-220-5
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LM2575
Description : IC REG BUCK 15V 1A TO220-5
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 1A TO-220-5