MP2148GQD-18-Z
Synchronous Rectifier : Yes
Frequency - Switching : 2.2MHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 6-VFDFN
Voltage - Input (Min) : 2.3V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Buck
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : 6-QFN (1x1.5)
Mfr : Monolithic Power Systems Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : MP2148
Description : IC REG BUCK 1.8V 1A 6QFN
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 1A 6-VFDFN