LM2852YMXA-2.5/NOPB
Synchronous Rectifier : Yes
Frequency - Switching : 500kHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Input (Min) : 2.85V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Output Type : Fixed
Current - Output : 2A
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : SIMPLE SWITCHER®
Supplier Device Package : 14-HTSSOP
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LM2852
Description : IC REG BUCK 2.5V 2A 14HTSSOP
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 2A 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)