ADP5310AREZN-2.8R7
Synchronous Rectifier : No
Frequency - Switching : 600kHz , 1.2GHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Min) : 2.7V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 0.8V (2.8V)
Output Type : Adjustable (Fixed)
Current - Output : 50mA, 300mA, 800mA
Voltage - Input (Max) : 15V
Voltage - Output (Max) : 5V
Topology : Buck
Number of Outputs : 2
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : 16-TSSOP-EP
Mfr : Analog Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : ADP5310
Description : IC REG BUCK ADJ/2.8V DL 16TSSOP
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 0.8V (2.8V) 2 Output 50mA, 300mA, 800mA 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad