MPQ9842GLE-33-AEC1-P
Synchronous Rectifier : Yes
Frequency - Switching : 350kHz ~ 2.5MHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 16-VQFN
Voltage - Input (Min) : 3.3V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Output Type : Fixed
Current - Output : 2A
Voltage - Input (Max) : 36V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Buck
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount, Wettable Flank
Series : Automotive, AEC-Q100, MPQ
Supplier Device Package : 16-QFN (3x4)
Mfr : Monolithic Power Systems Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : MPQ9842
Description : IC REG BUCK 3.3V 2A 16QFN
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 16-VQFN