LM2679SD-3.3/NOPB
Synchronous Rectifier : No
Frequency - Switching : 260kHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 14-VDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Min) : 8V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Output Type : Fixed
Current - Output : 5A
Voltage - Input (Max) : 40V
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : SIMPLE SWITCHER®
Supplier Device Package : 14-VSON (5x6)
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LM2679
Description : IC REG BUCK 3.3V 5A 14VSON
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 5A 14-VDFN Exposed Pad