ADP2138ACBZ-3.3-R7
Synchronous Rectifier : Yes
Frequency - Switching : 3MHz
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : 6-UFBGA, WLCSP
Voltage - Input (Min) : 2.3V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Output Type : Fixed
Current - Output : 800mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Buck
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : 6-WLCSP (1.03x1.50)
Mfr : Analog Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : ADP2138
Description : IC REG BUCK 3.3V 800MA 6WLCSP
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 800mA 6-UFBGA, WLCSP