LTC1502CMS8-3.3#PBF
Synchronous Rectifier : No
Frequency - Switching : 500kHz
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Min) : 0.9V
Function : Step-Up
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Output Type : Fixed
Current - Output : 10mA
Voltage - Input (Max) : 1.8V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Charge Pump
Number of Outputs : 1
Package : Tube
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : 8-MSOP
Mfr : Analog Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LTC1502
Description : IC REG CHARGE PUMP 3.3V 8MSOP
Contact Now
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 10mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)