TLV61220DBVR
Synchronous Rectifier : Yes
Frequency - Switching : -
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : SOT-23-6
Voltage - Input (Min) : 0.7V
Function : Step-Up
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Output Type : Adjustable
Current - Output : 220mA (Switch)
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : 5.5V
Topology : Boost
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : SOT-23-6
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : TLV61220
Description : IC REG BOOST ADJ 220MA SOT23-6
Contact Now
Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.8V 1 Output 220mA (Switch) SOT-23-6