ZXMS6003GTA
Product Category : Power Switch ICs - Power Distribution
Features : Auto Restart
Voltage - Load : 60V (Max)
Output Configuration : Low Side
Manufacturer : Diodes Incorporated
Minimum Quantity : 1000
Interface : On/Off
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : Not Required
Fault Protection : Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Typ) : 385 mOhm
Switch Type : General Purpose
Supplier Device Package : SOT-223
Part Status : Active
Packaging : Tape & Reel (TR)
Number of Outputs : 1
Output Type : N-Channel
Current - Output (Max) : 1.4A
Ratio - Input:Output : 1:01
Input Type : Non-Inverting
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Series : INTELLIFET®
Description : IC MOSFET N-CHAN 60V SOT223