FQP12N60C
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
FQP12N60C
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors FETs, MOSFETs Single FETs, MOSFETs
FET Feature : -
Vgs(th) (Max) @ Id : 4V @ 250µA
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 63 nC @ 10 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 650mOhm @ 6A, 10V
FET Type : N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) : 10V
Package : Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) : 600 V
Vgs (Max) : ±30V
Product Status : Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds : 2290 pF @ 25 V
Mounting Type : Through Hole
Series : QFET®
Supplier Device Package : TO-220-3
Mfr : onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 12A (Tc)
Power Dissipation (Max) : 225W (Tc)
Technology : MOSFET (Metal Oxide)
Base Product Number : FQP12
Description : MOSFET N-CH 600V 12A TO220-3
Contact Now
N-Channel 600 V 12A (Tc) 225W (Tc) Through Hole TO-220-3