PIC16F747-I/PT
Contact Now
PIC16F747-I/PT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-TQFP
Number of I/O : 36
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 368 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 7KB (4K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 44-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 14x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 20MHz
Base Product Number : PIC16F747
Description : IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10)