PIC16F1946-I/PT
Contact Now
PIC16F1946-I/PT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 64-TQFP
Number of I/O : 54
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 512 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 14KB (8K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 64-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 17x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F1946
Description : IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 64-TQFP (10x10)