PIC24FJ64GA004-I/PT
Contact Now
PIC24FJ64GA004-I/PT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-TQFP
Number of I/O : 35
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, PMP, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 64KB (22K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 24F
Supplier Device Package : 44-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 13x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC24FJ64GA004
Description : IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Contact Now
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10)