STM32L053R8T6
Contact Now
STM32L053R8T6
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 64-LQFP
Number of I/O : 51
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.65V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Package : Tray
EEPROM Size : 2K x 8
Program Memory Size : 64KB (64K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type : Surface Mount
Series : STM32L0
Supplier Device Package : 64-LQFP (10x10)
Data Converters : A/D 16x12b; D/A 1x12b
Mfr : STMicroelectronics
Core Processor : ARM® Cortex®-M0+
Speed : 32MHz
Base Product Number : STM32L053
Description : IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Contact Now
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)