EFM8UB20F64G-B-QFP48R
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
EFM8UB20F64G-B-QFP48R
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 48-TQFP
Number of I/O : 40
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.65V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 4.25K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : EBI/EMI, I²C, SMBus, SPI, UART/USART, USB
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 64KB (64K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : Universal Bee
Supplier Device Package : 48-TQFP (7x7)
Data Converters : A/D 32x10b
Mfr : Silicon Labs
Core Processor : CIP-51 8051
Speed : 48MHz
Base Product Number : EFM8UB20
Description : IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48TQFP
Contact Now
CIP-51 8051 Universal Bee Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)