PIC12F1572T-I/SN
Contact Now
PIC12F1572T-I/SN
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of I/O : 6
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 256 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : LINbus, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 3.5KB (2K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 12F
Supplier Device Package : 8-SOIC
Data Converters : A/D 4x10b; D/A 1x5b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC12F1572
Description : IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
Contact Now
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-SOIC