MCF5233CVM150
Contact Now
MCF5233CVM150
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 256-LBGA
Number of I/O : 97
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.4V ~ 1.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 64K x 8
Program Memory Type : ROMless
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : -
Oscillator Type : External
Peripherals : DMA, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : MCF523x
Supplier Device Package : 256-MAPBGA (17x17)
Data Converters : -
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : Coldfire V2
Speed : 150MHz
Base Product Number : MCF5233
Description : IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Contact Now
Coldfire V2 MCF523x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 150MHz ROMless 256-MAPBGA (17x17)