MPC5125YVN400
Contact Now
MPC5125YVN400
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 324-BBGA
Number of I/O : 64
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.08V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 32K x 8
Program Memory Type : ROMless
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, USB OTG
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : -
Oscillator Type : External
Peripherals : DMA, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : MPC51xx
Supplier Device Package : 324-PBGA (23x23)
Data Converters : -
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : e300
Speed : 400MHz
Base Product Number : MPC5125
Description : IC MCU 32BIT ROMLESS 324PBGA
Contact Now
e300 MPC51xx Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 400MHz ROMless 324-PBGA (23x23)