MPC5121YVY400B
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
MPC5121YVY400B
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 516-BBGA
Number of I/O : 147
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.08V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 128K x 8
Program Memory Type : ROMless
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, USB OTG
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : -
Oscillator Type : External
Peripherals : DMA, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : MPC5121e
Supplier Device Package : 516-PBGA (27x27)
Data Converters : -
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : e300
Speed : 400MHz
Base Product Number : MPC5121
Description : IC MCU 32BIT ROMLESS 516FPBGA
Contact Now
e300 MPC5121e Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 400MHz ROMless 516-PBGA (27x27)