ATXMEGA32A4U-AU
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
ATXMEGA32A4U-AU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-TQFP
Number of I/O : 34
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.6V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 4K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Package : Tray
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 32KB (16K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8/16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : AVR® XMEGA® A4U
Supplier Device Package : 44-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 12x12b; D/A 2x12b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : AVR
Speed : 32MHz
Base Product Number : ATXMEGA32
Description : IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Contact Now
AVR AVR® XMEGA® A4U Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)