PIC18F8722-I/PT
Contact Now
PIC18F8722-I/PT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 80-TQFP
Number of I/O : 70
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 3.8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 128KB (64K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 18F
Supplier Device Package : 80-TQFP (12x12)
Data Converters : A/D 16x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 40MHz
Base Product Number : PIC18F8722
Description : IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
Contact Now
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)