MCF5213CAF80
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
MCF5213CAF80
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 100-LQFP
Number of I/O : 55
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 32K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 256KB (256K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : MCF521x
Supplier Device Package : 100-LQFP (14x14)
Data Converters : A/D 8x12b
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : Coldfire V2
Speed : 80MHz
Base Product Number : MCF5213
Description : IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Contact Now
Coldfire V2 MCF521x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)