MCF5282CVM66
Contact Now
MCF5282CVM66
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 256-LBGA
Number of I/O : 150
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 64K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 512KB (512K x 8)
Oscillator Type : External
Peripherals : DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : MCF528x
Supplier Device Package : 256-MAPBGA (17x17)
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : Coldfire V2
Speed : 66MHz
Base Product Number : MCF5282
Description : IC MCU 32B 512KB FLASH 256MAPBGA
Contact Now
Coldfire V2 MCF528x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 256-MAPBGA (17x17)