DSP56F807VF80E
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
DSP56F807VF80E
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 160-BGA
Number of I/O : 32
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 4K x 16
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 120KB (60K x 16)
Oscillator Type : External
Peripherals : POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : 56F8xx
Supplier Device Package : 160-MAPBGA (15x15)
Data Converters : A/D 16x12b
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : 56800
Speed : 80MHz
Base Product Number : DSP56F807
Description : IC MCU 16B 120KB FLASH 160MAPBGA
Contact Now
56800 56F8xx Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 120KB (60K x 16) FLASH 160-MAPBGA (15x15)