MCF52258CAG66
Contact Now
MCF52258CAG66
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 144-LQFP
Number of I/O : 96
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 64K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 512KB (512K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : MCF5225x
Supplier Device Package : 144-LQFP (20x20)
Data Converters : A/D 8x12b
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : Coldfire V2
Speed : 66MHz
Base Product Number : MCF52258
Description : IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Contact Now
Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)