MCF54415CMJ250
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
MCF54415CMJ250
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 256-LBGA
Number of I/O : 87
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.14V ~ 1.32V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 64K x 8
Program Memory Type : ROMless
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : -
Oscillator Type : Internal
Peripherals : DMA, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : MCF5441x
Supplier Device Package : 256-MAPBGA (17x17)
Data Converters : A/D 8x12b; D/A 2x12b
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : Coldfire V4
Speed : 250MHz
Base Product Number : MCF54415
Description : IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Contact Now
Coldfire V4 MCF5441x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 250MHz ROMless 256-MAPBGA (17x17)