W78L365A24PL
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
W78L365A24PL
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-LCC (J-Lead)
Number of I/O : 36
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1.25K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : EBI/EMI, Serial Port
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 64KB (64K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : W78
Data Converters : -
Mfr : Nuvoton Technology Corporation
Core Processor : 8052
Speed : 24MHz
Base Product Number : W78L365
Description : IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC
Contact Now
8052 W78 Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH