MPC5534MVM80
Contact Now
MPC5534MVM80
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 208-BGA
Number of I/O : 192
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.35V ~ 1.65V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 64K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, Ethernet, SCI, SPI
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 1MB (1M x 8)
Oscillator Type : External
Peripherals : DMA, POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : MPC55xx Qorivva
Supplier Device Package : 208-BGA (17x17)
Data Converters : A/D 34x12b
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : e200z6
Speed : 80MHz
Base Product Number : MPC5534
Description : IC MCU 32BIT 1MB FLASH 208MAPBGA
Contact Now
e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 1MB (1M x 8) FLASH 208-BGA (17x17)