AZ1117CH-1.8TRG1
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
AZ1117CH-1.8TRG1
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 1.3V @ 800mA
Operating Temperature : -20°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Protection Features : Thermal Shutdown
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Voltage - Input (Max) : 15V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 6 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 70dB (120Hz)
Series : AZ1117C
Supplier Device Package : SOT-223-3
Mfr : Diodes Incorporated
Output Configuration : Positive
Base Product Number : AZ1117
Description : IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3