MPQ8632HGL-10-Z
Synchronous Rectifier : Yes
Frequency - Switching : 200kHz ~ 1MHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 13-VFQFN
Voltage - Input (Min) : 2.5V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 0.611V
Output Type : Adjustable
Current - Output : 10A
Voltage - Input (Max) : 18V
Voltage - Output (Max) : 13V
Topology : Buck
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR)
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : 13-QFN (3x4)
Mfr : Monolithic Power Systems Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : MPQ8632
Description : IC REG BUCK ADJUSTABLE 10A 16QFN
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.611V 1 Output 10A 13-VFQFN