SST26VF016BT-104I/SN
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
SST26VF016BT-104I/SN
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 16Mbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : SST26 SQI®
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : SPI - Quad I/O
Write Cycle Time - Word, Page : 1.5ms
Supplier Device Package : 8-SOIC
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Microchip Technology
Clock Frequency : 104 MHz
Voltage - Supply : 2.7V ~ 3.6V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Memory Organization : 2M x 8
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Technology : FLASH
Base Product Number : SST26VF016
Memory Format : FLASH
Description : IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Contact Now
FLASH Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 8-SOIC