FH28-10S-0.5SH(05)
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
FH28-10S-0.5SH(05)
  • 1
Packaging : Reel
Product Category : FFC & FPC Connectors
Mounting Angle : Horizontal
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Termination Style : SMD
Contact Plating : Gold
Maximum Operating Temperature : + 105 C
Current Rating : 500 mA
Number of Positions : 10 Position
Series : FH28
Pitch : 0.5 mm
Product : Board Mount
Manufacturer : Hirose Connector
Description : FFC & FPC Connectors 10P SMT HORIZ ZIF AU 2.5MM HT .5MM PITCH