BZT52C16-7-F
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
BZT52C16-7-F
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Zener Single Zener Diodes
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 100 nA @ 11.2 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 16 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 900 mV @ 10 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Impedance (Max) (Zzt) : 40 Ohms
Supplier Device Package : SOD-123
Mfr : Diodes Incorporated
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C
Power - Max : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Mounting Type : Surface Mount
Tolerance : ±6%
Base Product Number : BZT52
Description : DIODE ZENER 16V 500MW SOD123
Contact Now
Zener Diode 16 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123