SMAZ5V1-13-F
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
SMAZ5V1-13-F
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Zener Single Zener Diodes
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 2.5 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 5.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.2 V @ 200 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Impedance (Max) (Zzt) : 5 Ohms
Supplier Device Package : SMA
Mfr : Diodes Incorporated
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C
Power - Max : 1 W
Package / Case : DO-214AC, SMA
Mounting Type : Surface Mount
Tolerance : ±5%
Base Product Number : SMAZ5
Description : DIODE ZENER 5.1V 1W SMA
Contact Now
Zener Diode 5.1 V 1 W ±5% Surface Mount SMA