BZX84-C5V1,215
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
BZX84-C5V1,215
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Zener Single Zener Diodes
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 2 µA @ 2 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 5.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 900 mV @ 10 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : Automotive, AEC-Q101
Impedance (Max) (Zzt) : 60 Ohms
Supplier Device Package : TO-236AB
Mfr : Nexperia USA Inc.
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C
Power - Max : 250 mW
Package / Case : TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mounting Type : Surface Mount
Tolerance : ±5%
Base Product Number : BZX84-C5V1
Description : DIODE ZENER 5.1V 250MW TO236AB
Contact Now
Zener Diode 5.1 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB