BZT52C6V8S-7-F
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
BZT52C6V8S-7-F
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Zener Single Zener Diodes
Product Status : Active
Current - Reverse Leakage @ Vr : 1 µA @ 4 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 6.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 900 mV @ 10 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Impedance (Max) (Zzt) : 15 Ohms
Supplier Device Package : SOD-323
Mfr : Diodes Incorporated
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C
Power - Max : 200 mW
Package / Case : SC-76, SOD-323
Mounting Type : Surface Mount
Tolerance : ±6%
Base Product Number : BZT52
Description : DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
Contact Now
Zener Diode 6.8 V 200 mW ±6% Surface Mount SOD-323