MCMA110P1600TA
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
MCMA110P1600TA
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 110 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 170 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : TO-240AA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1900A, 2050A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : MCMA110
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MODULE 1.6KV 110A TO240AA
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 170 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount TO-240AA