MCC95-16IO1B
Contact Now
MCC95-16IO1B
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 116 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 180 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : TO-240AA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 2250A, 2400A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : MCC95
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : THYRISTOR MODULE 1600V 2X116A
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 180 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount TO-240AA