MMO74-16IO6
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
MMO74-16IO6
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tube
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 34 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 53 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Structure : 1-Phase Controller - All SCRs
Package / Case : SOT-227-4, miniBLOC
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 600A, 640A
Current - Hold (Ih) (Max) : 100 mA
Base Product Number : MMO74
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MODULE AC CTLR 1600V SOT-227B
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 53 A 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC