MCC132-14IO1
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
MCC132-14IO1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.4 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 130 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 300 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Y4-M6
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 4750A, 5080A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : MCC132
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : THYRISTOR MODULE 1400V 2X130A
Contact Now
SCR Module 1.4 kV 300 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Y4-M6